Pierwsza pomoc

Pierwsza pomoc w wypadku drogowym

Jesteś świadkiem wypadku samochodowego, jak zachować się w takiej sytuacji? Wielu z nas zapewne nie wiedziałoby co zrobić, i bałoby się podjąć jakiegokolwiek działania, aby nie pogorszyć sprawy. Niemniej jednak, nie trzeba mieć kwalifikacji w udzielaniu pierwszej pomocy, aby wiedzieć co uczynić w takiej sytuacji.

Co zrobić, aby pomóc? Czy nie pogorszę sytuacji?

Prawdą jest, że jeśli spanikujesz i zaczniesz krzyczeć, płakać czy zachowywać się bardzo nerwowo, możesz tylko pogorszyć stan osoby poszkodowanej. Jednak podchodząc do sytuacji spokojnie, z odpowiednią wiedzą na temat pierwszej pomocy, będziesz w stanie uratować komuś życie, lub chociaż utrzymać przy życiu do przyjazdu karetki.

Co najpierw?

Najpierw musisz spokojnie ocenić sytuację i zastanowić się co tak naprawdę zaszło. Na miejscu wypadku może się znajdować wiele potencjalnych zagrożeń, tj. rozbite szkło na drodze, lub wewnątrz samochodu, wyciekające płyny czy inne pojazdy zmierzające w przeciwnym kierunku.

Więc, przede wszystkim upewnij się, że jesteś bezpieczny. Najgorszą rzeczą jaka może się wydarzyć podczas wypadku, to kolejna ofiara.

Jeśli podczas jazdy zauważysz wypadek, zaparkuj samochód bezpiecznie na poboczu, nie używaj go do zablokowania drogi. Wyłącz silnik zanim wysiądziesz. Jeśli jesteś pierwszą osobą na miejscu wypadku, zadzwoń na pogotowie, w innej sytuacji upewnij się, że zostało to już zrobione.

Jeśli jesteś palaczem, upewnij się że nie trzymasz zapalonego papierosa. Z pojazdu może wyciekać paliwo, lub inne łatwopalne substancje. Musisz zaalarmować nadjeżdżających kierowców, że zbliżają się do miejsca wypadku. Dla własnego bezpieczeństwa zasygnalizuj to z chodnika, lub pobocza.

Podstawy

Sprawdź czy ofiara doznała jakiś urazów. Nie przenoś ich. Podejdź do niej, najlepiej zrobić to klęcząc, lub pochylając się, gdyż stając wobec zdezorientowanej i poszkodowanej osoby, możesz wywołać atak paniki.

Powinieneś zacząć od przedstawienia się. Przywitaj się i powiedz jak masz na imię. Jeśli nie odpowiada, dotknij lekko poszkodowanego i zobacz czy zareaguje.

Sprawdź drogi oddechowe, upewnij się że oddycha. Aby to zrobić, połóż delikatnie rękę na czole i odchyl głowę do tyłu. Dwoma palcami unieś brodę, przyłóż policzek do ust ofiary i sprawdź czy oddycha. W tym samym czasie możesz obserwować czy porusza się klatka piersiowa.

Co zrobić jeśli poszkodowany nie oddycha?

Jeśli osoba nie oddycha, lub oddycha w nietypowy sposób, będziesz musiał rozpocząć reanimację. Jeśli nie przeszedłeś kursu pierwszej pomocy, nie powinieneś tego robić! Zapytaj czy inni świadkowie wypadku potrafią reanimować, stań z boku i pomagaj w razie potrzeby.

Krwawienie

Sprawdź czy poszkodowany krwawi. Krwawienie jest główną przyczyną ataku paniki u ofiary, jeśli tylko to możliwe powinieneś je zatamować. Weź jakąś czystą szmatkę, lub gazę i delikatnie uciśnij ranę. Jeśli osoba jest przytomna, poproś aby sama uciskała ranę, pomoże się to skupić na czymś i uspokoić w razie wystąpienia szoku. Jeśli ofiara znajduje się w samochodzie i możesz wykonać wszystkie czynności wewnątrz, niech tak zostanie. Nigdy nie przenoś poszkodowanego, gdy nie ma absolutnej konieczności, ponieważ może mieć niewidoczne obrażenia szyi lub kręgosłupa.

Szok

Wstrząs może być prawdziwym problemem podczas wypadku. Jest, mówiąc trochę do zapamiętania, „Jeśli twarz jest blady, podnieść ogon”. Jeśli osoba jest bardzo blada oznacza, że doznała szoku. Aby pomóc, rozluźnij ciasne ubranie i okryj ją kocem lub płaszczem, żeby utrzymać ciepło. Następnie unieś nogi, możesz je oprzeć nawet na swoich kolanach.

Służby ratownicze

Naturalnie służby ratownicze muszą zostać wezwane zanim przeprowadzisz powyższe czynności. Zawsze dobrze, gdy jedna osoba wzywa pogotowie a w tym samym czasie druga udziela pierwszej pomocy. Powód jest prosty – służby ratownicze będą chciały jak najdłużej pozostać w kontakcie z dzwoniącym, aby doradzać i instruować o poszczególnych sposobach działania. Podczas wzywania służb ratowniczych powinieneś podać następujące informacje:

  • Gdzie wypadek miał miejsce
  • Co się stało
  • Jak wiele osób jest rannych
  • Czy są osoby, które nie oddychają
  • Czy ktoś krwawi
  • Oraz inne informacje o które poproszą.

Przede wszystkim należy pamiętać, aby zachować zimną krew i spokój, może to zaważyć o życiu i śmierci osoby poszkodowanej w wypadku.

Bycie świadkiem wypadku drogowego może być przerażającym i traumatycznym przeżyciem. Lecz zachowanie spokoju i trzeźwe spojrzenie na sytuację może również pomóc ustalić co się stało. Możesz okazać sie bezcenny dla osób biorących udział w wypadku, szczególnie dla tych którzy są niewinni.

Podczas wypadku wszystko dzieje się nagle i bardzo szybko, każda osoba zaangażowana będzie miała inne wyobrażenie tego co zaszło. Ludzie są przerażeni, zmagają się z przeróżnymi urazami czy też z przeżytym szokiem powypadkowym a napięcie wzrasta. Bardzo ciężko jest to wszystko ogarnąć i przypomnieć sobie co tak naprawdę się wydarzyło. Osoba potrafiąca zachować zimną krew w takiej sytuacji jest nieoceniona. Zapamiętaj powyższe porady i być może będziesz w stanie uratować komuś życie.

rapidcar.eu


Rapidcar.eu - Szybka pomoc na drodze. Pomoc drogowa 24h, laweta i holowanie. Katowice, Śląsk. Tel. 519-582-307