Obowiązkowe wyposażenie samochodu

Obowiązkowe wyposażenie samochodu

Obowiązkowe wyposażenie samochodu.

Wielu z nas na co dzień nie zastanawia się czy jego auto jest wyposażone w niezbędne rzeczy, które mogą nas uratować w sytuacji kryzysowej takiej jak awaria lub wypadek, dlatego warto się zastanowić w co nasze auto powinno być zaopatrzone.

Lista przedmiotów wymaganych w aucie nie jest długa, liczy sobie aż 2 punkty:

  1. Gaśnica. Mała czerwona może uratować nasz samochód przed całkowitym spaleniem podczas awarii, aby była skuteczna należy pamiętać o okresowym przeglądzie gaśnicy, to czy uda się nam uratować nasze mienie przed zwęgleniem w razie pożaru będzie zależało od jej sprawności. Taki przegląd wykonujemy co roku.
  2. Trójkąt ostrzegawczy. Należy go zawsze posiadać na wyposażeniu, w razie awarii lub wypadku o naszym bezpieczeństwie na drodze decyduje to czy będziemy widoczni dla innych kierowców.

To były rzeczy wymagane przez przepisy, natomiast podchodząc do tematu zdroworozsądkowo znajdzie się jeszcze parę rzeczy, które mogą się okazać niezwykle przydatne podczas podróży:

  • Koło zapasowe

Obecnie wiele pojazdów jest wyposażonych w instalację LPG, która zajmuje miejsce koła zapasowego, wybierając się w trasę zawsze warto wygospodarować dodatkowe miejsce w bagażniku na zapasówkę, która oszczędzi nam nerwów w nocy w środku pola. Nie zapominajmy o regularnym sprawdzaniu ciśnienia w kole zapasowym!

  • Klucz do kół

Jest to kolejna rzecz której często brakuje na wyposażeniu, często wielu kierowców jest nieświadomych tego że nie posiadają klucza na wyposażeniu, dodatkowo w wypadku złapania gumy, pomocna może się okazać przedłużka do klucza która pomoże nam ruszyć zapieczone śruby,

  • Lewarek

Jedna awaria a trzy rzeczy potrzebne do jej usunięcia w trasie. Lewarek jest to ostatni element świętej trójcy, który pozwoli nam wymienić przebite koło i ruszyć dalej w trasę.

  • Apteczka

Nie jest wymagana przez przepisy, natomiast w razie wypadku może zdziałać wiele dobrego, jest lekka i niewielka, zawsze warto ją mieć pod ręką,

  • Koc

Przeważnie awaria samochodu wyklucza pracę silnika, co za tym idzie zostajemy pozbawieni ogrzewania w samochodzie. Szczególnie zimą auto wychładza się w zastraszającym tempie, dlatego w razie oczekiwania na pomoc drogową warto przykryć się kocem aby uniknąć przemrożenia.

  • Latarka

Jest to kolejna niewielka rzecz która może się okazać przydatna w razie awarii. Pozwoli nam lepiej się zorganizować w ciemności oraz poprawi naszą widoczność na drodze.

  • Jedzenie i woda

Złośliwość rzeczy martwych nie raz ukazuje się daleko od cywilizacji, w ciemnym lesie lub w polu. Zadbajmy o to aby w schowku mieć parę batonów, które dostarczą nam energii podczas oczekiwania na lawetę, dodatkowo zawsze dobrze mieć w bagażniku trochę wody, jeżeli nie skorzystamy z niej my, może skorzystać nasze auto np. w razie utraty płynu chłodzącego woda pozwoli nam się dotoczyć do stacji lub w bezpieczne miejsce.

Wizytówka do sprawdzonej lawety schowana w dowodzie rejestracyjnym pomoże nam szybko wezwać pomoc oraz ustrzeże nas przed kosztami związanymi ze skorzystaniem z usług przypadkowej firmy.

Lista przedmiotów nieobowiązkowych w aucie może wydawać się nieco długa, natomiast są to rzeczy, które zajmują niewiele miejsca a mogą się okazać wyjątkowo przydatne w razie awarii, nie zapominajmy również o gaśnicy oraz trójkącie które są obowiązkowe nie bez powodu, szerokiej drogi!

 

rapidcar.eu


Rapidcar.eu - Szybka pomoc na drodze. Pomoc drogowa 24h, laweta i holowanie. Katowice, Śląsk. Tel. 519-582-307